zdjęcie rtg zębów

Radiografia zębów, znana szerzej jako rtg zębów, to niezastąpione narzędzie diagnostyczne w dziedzinie stomatologii. Pozwala ono na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur jamy ustnej, umożliwiając dentystom dokładną analizę stanu zębów, korzeni, kości szczęki oraz otaczających tkanek. Badanie jest krótkotrwałe i bezbolesne, i nie wymaga specjalnego przygotowania. Zobaczmy, jak wygląda RTG zębów i co warto wiedzieć o tym badaniu.

Co to jest RTG stomatologiczne?

RTG zębów to po prostu zdjęcie rentgenowskie wykonywane w celach zobrazowania i zdiagnozowania dokładnego stanu jamy ustnej, w tym zębów pacjenta. Stomatolog zaleca wykonanie takiego zdjęcia, aby móc dobrać odpowiedni rodzaj terapii i zaplanować cały proces leczenia. Zdjęcie RTG pozwala specjaliście dokładnie obejrzeć te struktury jamy ustnej, których nie widać podczas rutynowej kontroli.

Jak wygląda RTG stomatologiczne?

Lekarz może zalecić wykonanie kilku rodzajów RTG zębów:

  • RTG punktowe: precyzyjne prześwietlenie pojedynczego zęba;
  • RTG skrzydłowo-zgryzowe: na zdjęciu widać jedynie korony zębów;
  • zdjęcie panoramiczne (pantomogram): obraz panoramiczny całej jamy ustnej, na którym widać nie tylko oba łuki zębowe, ale też szczękę i żuchwę. Jest to najczęściej wykonywane zdjęcie RTG w celach diagnostycznych;
  • zdjęcie RTG tomograficzne: obraz w technologii 3D, pokazujący wszystkie struktury twarzoczaszki w tym uszu i zatok, lub obraz 3D pojedynczego zęba.

Przebieg badania

Przed przeprowadzeniem badania, pacjent otrzymuje specjalną osłonę ołowianą, którą musi nałożyć na ciało, aby zminimalizować narażenie na promieniowanie. Zęby pacjenta są następnie skierowane w kierunku aparatu rtg, który generuje promieniowanie rentgenowskie przechodzące przez struktury jamy ustnej. Promienie te są absorbowane przez tkanki w różny sposób, co pozwala na uzyskanie obrazów o różnej intensywności.

Jakie są wskazania do RTG zębów?

Stomatolog może zalecić wykonanie RTG zębów w celu:

  • dokładnej diagnostyki jamy ustnej (między innymi sprawdzenia stanu dziąseł, próchnicy, ubytków i innych stanów zapalnych);
  • diagnostyki pęknięć i urazów w obrębie jamy ustnej;
  • przed planowanym leczeniem protetycznym, ortodontycznym i endodoncją;
  • w przypadku planowania zabiegu chirurgicznego w obrębie jamy ustnej;
  • przy urazach twarzoczaszki.

Rodzaj zdjęcia RTG może różnić się w zależności od celu wykonania badania.

Czy do badania RTG trzeba się przygotowywać?

RTG stomatologiczne nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed rozpoczęciem badania, specjalista poprosi jedynie o zdjęcie kolczyków, wisiorków i innych metalowych elementów, które mogłyby wpłynąć na jakość zdjęcia rentgenowskiego. Należy też poinformować dentystę o wszelkiego rodzaju protezach i innych wszczepach, np. rozruszniku serca.

Samo badanie nie trwa długo i jest całkowicie bezbolesne. RTG zębów wykonywane jest tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza.

RTG zębów to rutynowe badanie zlecane w gabinetach stomatologicznych. Jednym z głównych przeciwwskazań do wykonania zdjęcia, jest ciąża, dlatego przyszła mama powinna koniecznie poinformować o fakcie lekarza, zanim ten rozpocznie badanie.