szczotkowanie zębów

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zachowania ładnego uśmiechu i dobrej kondycji zębów. Wielokrotnie do dentysty zgłaszają się pacjenci cierpiący na choroby zębów, przyzębia lub dziąseł, wynikających z nieodpowiedniej pielęgnacji. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zasady, dotyczące dbania o zdrowie jamy ustnej.

Codzienne szczotkowanie zębów

Jest to pierwszy i najważniejszy element profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Zaleca się szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie rano i wieczorem, choć niektórzy specjaliści zalecają, aby robić to po każdym posiłku. Skuteczność szczotkowania zależy między innymi od doboru odpowiedniej szczoteczki do zębów, najlepiej miękkiej lub średnio twardej, aby nie uszkodziła dziąseł i szkliwa. Stomatolodzy często rekomendują stosowanie szczoteczek elektrycznych lub sonicznych, które pozwalają na skuteczniejsze usunięcie zanieczyszczeń, także z trudno dostępnych zakamarków.

Jaką pastę do zębów wybrać?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór past do zębów, których celem jest odpowiednia higiena całej jamy ustnej. Dzieci do 5 roku życia nie powinny stosować pasty do zębów z fluorem, ponieważ nie nabyły jeszcze umiejętności dokładnego wypluwania pasty i płukania jamy ustnej po umyciu zębów. Osoby dorosłe powinny stosować pastę do zębów, która w najwyższym stopniu odpowie ich wymaganiom, np. złagodzi nadwrażliwość zębów, pomoże pozbyć się przebarwień lub wspomaga reminalizację szkliwa.

Stosowanie nici dentystycznej

Nić dentystyczna pomaga w usunięciu resztek jedzenia z obszarów, do których szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć, czyli przestrzeni między zębami. Regularne stosowanie nici dentystycznej pomaga w zapobieganiu próchnicy między zębami oraz wspiera zdrowie dziąseł.

Używanie płynów do płukania jamy ustnej

Specjalne płyny do płukania ust pomogą wypłukać resztki zanieczyszczeń spomiędzy zębów i zakamarków jamy ustnej. W zależności od potrzeb można wybrać płyn do płukania o działaniu antybakteryjnym, który pomaga zwalczać bytujące w ustach bakterie lub płukankę fluorową, która może wzmocnić szkliwo zębów i chronić przed próchnicą.

Kontrolne wizyty u stomatologa

Przynajmniej raz na pół roku powinno się odwiedzić dentystę w celu sprawdzenia kondycji jamy ustnej. Podczas przeglądu stomatolog ocenia stan zębów i jamy ustnej oraz zaleca odpowiednie zabiegi lecznicze w przypadku, gdy dostrzeże jakiekolwiek nieprawidłowości. Stomatolog może wydać również odpowiednie zalecenia pielęgnacyjne.

Dlaczego regularna pielęgnacja jamy ustnej jest tak ważna?

Systematyczne szczotkowanie zębów pomaga pozbyć się zanieczyszczeń i usunąć płytkę bakteryjną, co redukuje ryzyko próchnicy i rozwoju chorób dziąseł oraz przyzębia. Krótko mówiąc, warto dbać o zęby i ogólną kondycję jamy ustnej, jeżeli chcemy uniknąć częstych wizyt u dentysty w celach leczniczych oraz zmniejszyć ryzyko rozwoju bakterii w jamie ustnej, co może skutkować poważnymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami dla zdrowia i samopoczucia.