wizyta u ortodonty

Wielu ludzi uważa ortodoncję głównie za dziedzinę dedykowaną dzieciom i nastolatkom. Jednak coraz więcej dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne, aby poprawić estetykę swojego uśmiechu, a jednocześnie korzystać z licznych korzyści zdrowotnych. Zobaczmy, jak wygląda leczenie ortodontyczne dla dorosłych i kiedy warto się na nie zdecydować.

Czy leczenie ortodontyczne u osób dorosłych może być skuteczne?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno. Jest to częściowo prawdą, ponieważ w każdym wieku można zadziałać na estetykę uśmiechu w przypadku krzywego zgryzu lub nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ortodoncja u dorosłych nie będzie już tak skuteczna, jak w przypadku dzieci i nastolatków. Dlaczego? Mają na to wpływ pewne naturalne mechanizmy, które sprawiają, że sterowanie i kształtowanie zgryzu na nowo w pewnym okresie życia jest możliwe już tylko w bardzo małym zakresie. O ile samo wyprostowanie zębów nie powinno być dużym problemem, to już jednak trudno jest osiągnąć zmiany w profilu twarzy.

Oczywiście nie oznacza to wcale, że nie warto podejmować leczenia ortodontycznego przez osoby dorosłe, wręcz przeciwnie, w dalszym ciągu jest to jedna z najlepszych metod na poprawę estetyki uśmiechu.

Czym różni się leczenie ortodontyczne dla dorosłych od leczenia dzieci?

Sam przebieg leczenia jest bardzo podobny, jednak:

  • u osoby dorosłej cały proces może trwać dłużej, ponieważ zęby i kości szczęki potrzebują więcej czasu na osiągnięcie i utrwalenie określonych pozycji;
  • znacznie trudniejsze jest poszerzenie kości (u dzieci i nastolatków w okresie wzrostu kości są wciąż elastyczne, co sprawia, że są też bardziej podatne na przemieszczenia); u dorosłych zdarza się, że dla uzyskania odpowiedniego efektu konieczne będzie usunięcie jednego lub dwóch zębów.

Jakie są korzyści z leczenia ortodontycznego w wieku dorosłym?

Poza poprawą wyglądu leczenie ortodontyczne dla dorosłych przynosi również liczne korzyści zdrowotne. Poprawa układu zgryzu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób dziąseł, próchnicy oraz problemów z żuciem. Poprawa funkcji szczęki i zgryzu wpływa również korzystnie na staw skroniowo-żuchwowy.

Kiedy warto zdecydować się na ortodoncję u dorosłych?

Osoby dorosłe powinny skonsultować się z ortodontą w każdym przypadku, gdy złe ustawienie zębów wpływa na komfort życia. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o względy praktyczne, takie jak problemy z żuciem, czy ocieranie się zębów o siebie, ale także względy estetyczne.

Leczenie ortodontyczne warto rozważyć w przypadku dolegliwości bólowych w obrębie stawów skroniowo-żuchowywch czy przewlekłych bólów głowy, karku lub szyi spowodowanych nieprawidłowościami ortodontycznymi. Ortodoncja dla dorosłych przydatna jest także np. w postępowaniu przedprotetycznym, aby odpowiednio ustawić zęby, robiąc miejsce na protezę.

Leczenie ortodontyczne dla dorosłych może być mniej skuteczne, niż w przypadku dzieci i nastolatków, ale wciąż jest zalecane, ponieważ może przynieść bardzo dobre efekty zdrowotne i estetyczne.